Frontul stradal al unei dezvoltări de tip oraș-grădină din Belgia, datând din anii 1920, a fost renovat și densificat. Cărămizile din vechile case au fost reutilizate în acest proces.
Partea de est a orașului belgian Kortrijk a fost dezvoltată parțial în anii 1920, după modelul orașelor-grădină englezești - curți verzi, alei șerpuite, și grădini de legume pentru autoconsum. Pe cât de vizionar era conceptul original, pe atât de vizionară este și renovarea unuia dintre aceste fronturi.
Din cele cincizeci și șase de case înșiruite inițiale, aproximativ o treime se află încă în proprietatea unei companii publice de locuințe. Acestea erau însă într-o asemenea stare de degradare, încât compania le-a demolat și le-a înlocuit cu construcții noi. Termenul „demolare" nu este însă pe deplin exact, întrucât biroul de arhitectură MAKER architecten, cu sediul în Gent, a ținut cont de aspecte sociale, de sustenabilitate și de economie circulară în cadrul proiectului de densificare.
Casele au fost dezasamblate cu grijă, iar cât mai multe țigle și cărămizi aparente au fost păstrate, sortate și reutilizate. Mortarul de var folosit a permis o dezasamblare, o curățare și o reutilizare relativ ușoare. În total, 1.100 de metri pătrați de țigle vechi au putut fi recuperate și refolosite pentru a acoperi noile acoperișuri.
Cărămizile din ziduri, la rândul lor, au fost reutilizate la fațadă sau, atunci când erau deteriorate ori sparte, ca umplutură pentru gabioanele dispuse de-a lungul limitelor de proprietate. Pentru ca acest ciclu să poată continua chiar și în cazul unei demolări viitoare, s-a aplicat un mortar de var-ciment. Pentru a conferi noilor suprafețe de fațadă o patină ușor rugoasă, arhitecții au decis să nu îndepărteze mortarul din rosturi, ci să-l lase să iasă printre cărămizi. În fațade, amestecul de cărămizi vechi și noi spune povestea locului și a transformării sale atente.